logo-train

Toto zahradní kolejiště vzniklo v jedné malé vesničce poblíž Brna. Náš projekt je unikátní tím, že jde o velikost H0 – 1:87. Pro zahradní kolejiště je toto měřítko velmi nestandardní.
Inspirovali jsme se americkou železnicí a používáme pouze americké vlaky. Proč zrovna tato inspirace? Americká železnice je fascinující svou velkolepostí a rozmanitostí. Setkáváme se tu s dramatickou krajinou i s obdivuhodnými stavbami mostů, tunelů a tratí, které se navzájem kříží ve smyčkách. Dlouhé vlaky bývají tažené několika lokomotivami. Jde o masivní výkonné stroje, které nejednou získaly světové prvenství díky své velikosti (např. parní lokomotiva Big Boy, dieselová lokomotiva DDA40X Centennial nebo vícejednotkové plynoturbínové lokomotivy).
Ke stavbě tohoto venkovního kolejiště jsou použity standardní flexi koleje amerického typu PECO code 83. Podloží pro koleje je vyfrézované z polyuretanových desek. Pro nanášení štěrkového posypu jsme vymysleli vlastní technologii. Bylo důležité, aby podloží bylo schopné odolávat povětrnostním podmínkám a bylo možné ho omývat tlakovou vodou.
Základ krajiny tvoří beton, který je na kolejišti hlavním stavebním materiálem. Na povrchu je probarvený a doplněný přírodním kamenem. Na celou stavbu jsme spotřebovali cca dvě tuny betonu a třičtvrtě tuny štěrku. Mosty a stavby jsou modely z plastikových stavebnic Walthers. Pilíře, opěrné stěny a tunelové portály jsou opět vytvořené z betonu, což zajištuje jejich autentičnost. Pro jejich odlití jsme si vyrobili speciální formy.
Projekt je svým způsobem prototyp, na němž jsme si vyzkoušeli různé technologie a techniky. Další propracovanější kolejiště tohoto typu se chystáme vybudovat v Brně. Koncepce nového kolejiště bude taková, aby ho bylo možné zpřístupnit i veřejnosti. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Powered by Phoca Gallery
Slaměníkova 23b, 614 00 Brno, ČESKÁ REPUBLIKA
+420 775 148 104